חיים לוי ושות' – משרד עורכי דין ונוטריון

חשבונית מס פיקטיבית

חשבוניות פיקטיביות

עורך דין חשבוניות פיקטיביות

כידוע, רשות המסים מאפשרת לעוסק לקזז את סכום המע"מ הנקוב בחשבונית מס, וזאת על פי סעיף 38(א) לחוק מס ערך מוסף, תשל"ו – 1975 "עוסק זכאי לנכות מהמס שהוא חייב בו את מס התשומות הכלול בחשבונית מס שהוצאה לו כדין…". מכאן, עולה השאלה מהי הסנקציה המוטלת על עוסק שמנכה חשבוניות מס שהוצאו שלא כדין.

לצורך הפחתת חבות המס לרשות המסים, עוסקים רבים מבצעים שימוש בקיזוז חשבוניות פיקטיביות שכל מטרתן היא בהגדלת הוצאות העוסק ובכך להביא להפחתת תשלום המס.

חשוב לציין, השימוש בחשבונית פיקטיבית היא אחת מעבירות המס החמורות ביותר, בית המשפט מגדיר את השימוש בתופעה כ"אבי אבות הטומאה", וכדברי בית המשפט העליון בע"פ 3151/13 חליל עבדאללה נ' מדינת ישראל (פורסם בנבו, 24.4.14):

"ייצור החשבוניות הפיקטיביות והפצתן התנהל במשך תקופה ממושכת והיה לדרך חיים המכניסה בקלות כספים רבים. העבירה של הפצת חשבוניות פיקטיביות היא חמורה ביותר כאשר מדובר בעבירות מס. בע"פ (ת"א) 70637/99 מדינת ישראל נ' אברהם [פורסם בנבו] (18.8.1999) ציין בית המשפט כי:

"העבירה של הפצת חשבוניות פיקטיביות היא אבי אבות הטומאה כשמדובר בעבירות מס. לא סתם השתמטות ממס, לא התחמקות מרישום, מדיווח או מתשלום, אלא יצירה מאין של חשבוניות פיקטיביות שמחטיאות גם את מי שמייצר אותן ולא פחות מכך את מי שמשתמש בהן""

מפסיקת בית המשפט לאורך השנים עלו מספר סוגים לחשבוניות מס פיקטיביות:

  • חשבוניות שאין מאחוריה עסקה כלשהי- המקרה החמור ביותר, בפועל לא בוצעה עסקה כלשהי, אך העוסק דרש ניכוי מס תשומות במטרה להגדיל את הוצאותיו.
  • חשבונית שסכום התמורה בה מנופח- הייתה עסקה בפועל, אך הסכום המצוין על גבי החשבונית אינו תואם את התמורה.
  • חשבונית זרה – המקרה הקל ביותר, בוצעה עסקה אמיתית והסכום המצוין על גבי החשבונית משקף את הסכום האמיתי, אך הצד שביצע את העבודה בפועל לא ניפק את החשבונית, כך הלכה למעשה, ניתן לנכות את מס התשומות מבלי שמבצע השירות ישלם את מס העסקאות.

יובהר, הסוגים שצוינו, עולים לכדי הגדרה של חשבונית מס שהוצאה שלא כדין, אך מדרג הענישה יהיה שונה.

כך למשל, לפי פסיקת בית המשפט דרך המלך בעבירות שבוצעו על ידי שימוש בחשבוניות פיקטיביות במדרג החמור היא גזירת עונש מאחורי סורג ובריח!

בנוסף לענישה הפלילית, העוסק כפוף לסנקציה אזרחית כבדה, כך לצורך הדוגמה תשלום כפל מס לפי סעיף 50 לחוק מס ערך מוסף, תשל"ו – 1975 ולפסילת ספרים לפי סעיף 77ב לחוק מס ערך מוסף, תשל"ו – 1975.

משרדנו בעל ניסיון עשיר בתחום הכלכלי, הן האזרחי והן הפלילי. מומלץ להתייעץ עם עו"ד שמתמחה בתחום, בכל מקרה בו זומנתם לחקירה.

עורך דין חשבוניות פיקטיביות

עורך דין חשבוניות פיקטיביות

חשבונית מס פיקטיבית מתייחסת לחשבונית שהופקה עבור עסקה שמעולם לא התרחשה בפועל. גם נותן השירות וגם מקבל השירות מודעים לחלוטין לכך שהעסקה אינה קיימת, אך עדיין מוציאים עבורה חשבונית מס. חשבונית מפוברקת זו מדווחת לאחר מכן לצורכי מס ערך מוסף (מע"מ), כנדרש בתקנות המוטלות על העוסק. התעסקות בחשבוניות מסוג זה מהווה סיכונים משמעותיים. החשש העיקרי הוא כי יחויב מע"מ על החשבונית הפיקטיבית, מה שעלול להביא לזימון העוסק המורשה לחקירה ובדיקה על ידי משרדי מע"מ או רשויות חקירות מע"מ. לתוצאות של חקירות ובדיקות כאלה יש השלכות אזרחיות ופליליות משמעותיות אם יש ראיות לניכוי ו/או להפצה של חשבוניות מס פיקטיביות. עורך דין חשבוניות פיקטיביות, יוכל לסייע לכם בכל הקשור לנושא. חיים לוי ושות' – משרד עורכי דין ונוטריון עוסק בנושא וניתן לקבל אצלו מידע חשוב.

עורך דין חשבוניות פיקטיביות – לומד את התיק לעומק

כאשר מתייחסים לחשבוניות מס פיקטיביות, הדגש הוא על עוסקים מורשים. בעלי עסקים עצמאיים מסווגים כעוסקים פטורים או מורשים על סמך רמות ההכנסה שלהם, כפי שהוגדרו על ידי חוק המע"מ והתקנות הקשורות. ברגע שההכנסה עוברת רף מסוים, העצמאי נדרש לפעול כעוסק מורשה. המשמעות היא שעל כל שירות שניתן או מכירה שנעשתה, על העוסק המורשה לגבות מהלקוח תשלומי מס ערך מוסף (מע"מ) ולהעבירם לרשויות מע"מ. בהקשר זה, חשבונית מס מתייחסת לחשבונית הכוללת את סכום המע"מ לתשלום לרשות הנ"ל. התשלום הוא בהתאם לרווחים ולהוצאות העסק. ניהול לא נכון של תשלומים אלו מוביל פעמים רבות לבעיות תזרימיות ולקשיים כלכליים משמעותיים לעסק. לחשוד יש זכות להתייעץ עם עורך דין חשבוניות פיקטיביות בעת מעצר, לפני שימוע שנערך לו ועוד. טיפול עורך דין בנסיבות אלו כוללים ניסיון לשחרור ממעצר, הוא ייעץ לחשוד לקראת שימוע שאמור להיערך ויתמוך. הוא ינסה לפעול מול הפרקליטות למנוע הגשת כתבי אישום בדרך של השגת הסדרים שמטרתם סגירת תיק ומחיקת רישום פלילי. בעת הצורך, ייצג את לקוחו בבית משפט.

משרד ידוע

חיים לוי ושות' – משרד עורכי דין ונוטריון מתמחה בנושא ומומלץ לקבל ממנו שירות מקצועי המלווה ביחס אישי. הוא מקיף וכולל מתן פתרונות יצירתיים וליווי ככל הנדרש בכל ההליכים והערכאות,. מנהליו הינם בעלי ידע רב וניסיון עשיר שנצבר, בין היתר, ממתן שירותים מוצלחים ללקוחות רבים לאורך זמן.

ליצירת קשר
לפגישת ייעוץ

צרו איתנו קשר


אשמח להתייעץ עם עו״ד

למאמרים נוספים
ליצירת קשר

מידע נוסף בנושא

החזרת תפוס

החזרת תפוס – החזרת רכוש תפוס מהמשטרה החוק מאפשר למשטרת ישראל ולרשויות המס השונות, לתפוס רכוש של אדם שנחשד בביצוע

קרא עוד »
נוטריון בתל אביב

נוטריון בתל אביב – עו"ד חיים לוי נוטריון הוא עורך דין שעבר הסמכה מיוחדת וקיבל אישור לספק מספר שירותים ייחודיים.

קרא עוד »
עמוד הבית

חיים לוי, עו"ד נוטריון ויועץ מס מוסמך האתר בבניה דרך מנחם בגין 132, תל אביב – מרכז עזריאלי 5, מגדל

קרא עוד »
דילוג לתוכן